AMD Ryzen Pro 3 2300U – wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
AMD Ryzen Pro 3 2300U jest przeznaczony do laptopów domowych i biurowych, które będą wykorzystywane do niezbyt wymagających czynności i pracy na pakietach biurowych.

AMD Ryzen Pro 3 2300U jest nieco udoskonalonym modelem bez oznaczenia Pro. Oznaczenie to mówi o wprowadzeniu pewnych rozwiązań gwarantujących większe bezpieczeństwo korzystania z laptopa. Układ charakteryzuje się czterema rdzeniami i obsługą czterecg wątków, choć szybkość taktowania nie należy do najwyższych. Jest to jedynie 2,00 GHz w trybie podstawowym i 3,40 GHz w turbo. Jednostka cechuje się również niższą maksymalną temperaturą, w której jest w stanie pracować. Przy wykonywaniu pewnych czynności trzeba więc uważać na przegrzanie.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen Pro 3 2300U – specyfikacja

AMD Ryzen Pro 3 2300U – zastosowanie

Laptopy z tym komponentem przeznaczone są do pracy biurowej – obsługi pakietów biurowych, przeglądarek internetowych czy korespondencji mailowej. Nie powinniśmy mieć problemów z niewymagającą dużej wydajności rozrywką, taką jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy granie w ogólnodostępne gry online.

AMD Ryzen Pro 3 2300U jest jednak zbyt słaby, by móc na nim pograć w najnowsze propozycje wypuszczone przez studia gier. Według benchmarku UserBenchmark w tym zastosowaniu układ uzyskuje jedynie 56%.

Z pewnością jednak nie możemy go polecać programistom, architektom czy grafikom. Przy wykonywaniu obliczeń numerycznych Ryzen Pro osiąga jedynie 36%. Laptopy z tą jednostką są zbyt słabe do uruchamiania maszyn wirtualnych czy przeprowadzania symulacji. Jednakże główną zaletą AMD Ryzen Pro 3 2300U jest cena. Urządzenie kupimy już za 3,5 tysiąca złotych.

AMD Ryzen Pro 3 2300U – wydajność

Dla AMD Ryzen Pro 3 2300U benchmark Cinebench R15 Multi-Core wskazuje jedynie 480 punktów, co potwierdza wskazane wyżej zastosowanie i konieczność unikania sporej liczby obliczeń numerycznych. Nie ma jednak opublikowanej zbyt dużej liczby testów wydajnościowych, dzięki którym można by lepiej ocenić zachowanie i sposób pracy tego procesora.

Możemy jednak powiedzieć, że jest on nieco lepszy od mobilnego układu Intela – Intel Core i7-7567U czy i7-7600U. Niekoniecznie jest to jednak zaszczyt, jeśli wiemy, że wskazane tu jednostki od niebieskich są jedynie dwurdzeniowe.

AMD Ryzen Pro 3 2300U wyposażony jest również w jednostkę graficzną Vega 6, która oferuje dodatkowe sześć rdzeni graficznych. Taktowanie w wysokości 1,10 GHz sprawia, że nie powinniśmy mieć problemów z niskozaawansowaną grafiką.

AMD Ryzen Pro 3 2300U – porównanie z innymi modelami

Największym rywalem opisywanego tu Ryzena jest chyba Intel Core i5-8250U, więc z pewnością porównamy ze sobą te dwie jednostki. Przyjrzymy się jednak również kilku innym propozycjom od czerwonych.

Jak widać, w pojedynku AMD Ryzen Pro 32300U vs i5-8250U wygrywają niebiescy, choć wydawałoby się, że niższe taktowanie powinno sprawić, że Core będzie miał niższą wydajność. Jednak różnica jest dość spora. Podobnie wygląda kwestia porównania z AMD Ryzen 5. Warto także przez chwilę przyjrzeć się Phantomowi II i samemu przekonać się, jak wielki postęp zrobiły procesory AMD przez ostatnie kilka lat.

AMD Ryzen Pro 3 2300U – w jakich laptopach?

AMD Ryzen Pro 3 2300U APU znajdziemy najczęściej w komputerach przenośnych marki HP. Do wyboru mamy:

  • HP EliteBook 745 G5 – 14-calowy komputer z pamięcią RAM 8GB,
  • HP EliteBook 735 G5 – 13,3-calowy komputer z pamięcią RAM 8GB.

Oczywiście możemy dostosowywać pozostałe komponenty do swoich potrzeb. Jednakże przy tak niskowydajnościowym procesorze, ładowanie w większą ilość pamięci czy sporej wielkości dysk SSD nie ma sensu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.